Hafıza Merkezi ekip arkadaşı arıyor

Hafıza Merkezi ekip arkadaşı arıyor

Hafıza Merkezi Hafıza Çalışmaları Programı’nda çalışmak üzere ekip arkadaşı aranıyor. http://bit.ly/31oFleg adresinde yayınlanan Hafıza Merkezi iş ilanını aşağıda bulabilirsiniz:

NOT: Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktadır. Sorularınız için lütfen Hafıza Merkezi ile iletişime geçiniz.

“Hafıza Merkezi geçmişte yaşanan ağır insan hakları ihlallerine ilişkin hakikatleri araştırmayı, hakları ihlal edilen kişileri adalet arayışlarında desteklemeyi ve bu ihlaller ile ilgili toplumsal hafızayı güçlendirerek toplumsal barışa ve demokrasiye katkı sağlamayı hedefler. Bu hedefler doğrultusunda Merkez, insan hakları ihlallerinin evrensel standartlarda belgelenmesi, emsal olabilecek davaların takibi ve belgelenmesi, ağır insan hakları ihlalleri hakkındaki hakikatlerin toplumun geniş kesimlerine anlatılması ve mağduriyetlerin tanınması ve onarılmasını desteklemeye yönelik faaliyetler yürütür.

Hafıza Merkezi, Hafıza Çalışmaları Programı kapsamında bir yandan alan araştırmaları yaparak, diğer yandan çalıştığı alanda ulusal ve uluslararası hak örgütlerinin yayınladığı raporları, akademik araştırmaları ve basın/yayın arşivlerini tarayarak ağır insan hakları ihlallerine dair belgeleme, veri doğrulama, analiz ve raporlama çalışmaları yürütür. Bu ihlallere yönelik hafızalaştırma çabalarını destekler, yeni yöntemlerle geliştirilmesine katkı sunmak için faaliyetler yürütür.

Görev Tanımı

Hafıza Çalışmaları Programı ekibine tam zamanlı çalışmak üzere dahil olacak adaylardan:

  • Aktif olarak devam eden çalışmaların takibi, geliştirilmesi ve tamamlanmasında görev alması
  • Toplumsal hafıza ve geçmişle yüzleşme konu ve tartışmalarını takip ederek ekiple birlikte çalışma alanını genişletmek üzere fikir geliştirmesi;
  • Yeni çalışma fikirlerinin geliştirilmesi ve uygulanması aşamasında alanda çalışan hak örgütleri, akademisyenler, araştırmacılar, aktivistler ve diğer ilgililerle işbirliği geliştirmesi;
  • Araştırma planlama, veri toplama, veri doğrulama, veri analizi ve raporlamanın her aşamasında görev alması beklenmektedir.
Aranan Özellikler
  • Lisans ve tercihen yüksek lisans eğitimini Hafıza Merkezi’nin çalışma alanları ile ilgili konular üzerine yapmış,
  • Toplumsal hafıza, geçmişle yüzleşme, ağır insan hakları ihlalleri gibi alanlarla ilgili gönüllü ya da profesyonel çalışmalar içinde bulunmuş,
  • Benzer bir konuda sivil toplum ve/veya üniversitelerde en az 7 yıl çalışma deneyimi olan,
  • Araştırma planlama, veri toplama, analiz etme ve raporlama konularında deneyimli,
  • Saha deneyimi olan, ekip çalışmasına yatkın, iletişim becerileri kuvvetli,
  • Çok iyi derecede İngilizce bilen (ayrıca Kürtçe bilmek avantaj sağlayacaktır)

adayların özgeçmişlerini ve neden Hafıza Merkezi’nde çalışmak istediklerini anlatan niyet mektubunu 14 Şubat 2020 saat 18.00‘a kadar info@hafiza-merkezi.org adresine göndermeleri gerekmektedir.”