KAMPANYALAR

İletişim kampanyalarımızla aktivizmi, barışı, temel hakları sizlerle birlikte konuşuyor, tartışıyoruz. Web, sosyal medya, yazı, fotoğraf, video ve yayınlarla kampanyalarımızda farklı iletişim kanallarını ve araçlarını kullanıyor, fikirlerinizle katkı sunmanız için alternatif platformlar sunuyoruz.

#İyiGündeKötüGünde

Tüm dünyanın etkisi altına girdiği yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınına bağlı yaşanmakta olan kriz, bizi hayatlarımızda benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya bıraktı. Salgının dünya çapında yol açtığı olağanüstü koşullarda, kimi hak ve özgürlükler daha da kırılganlaştı, bazı grup ve çevreler her zamankinden daha çok zarara açık hale geldi, yüksek oranda hak ihlalleri yaşandı. Hayatta iyi günler kadar kötü günler de var, dedik. Farkındalık varsa, iyi günler için daha çok umut olduğunun altını çizdik. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde, sivil toplum olarak önce kendi gücümüzü toplamak ve gücünü toplamaya ihtiyacı olanların yanında yer almaya başlamak için Nisan 2020’nin son haftasında, Bizi Bağlayan Şeyler kampanyasını başlattık. Daha çok öğrenmek için tıklayın.

#BirlikteYaşıyoruz

Üç haftaya yayılan #BirlikteYaşıyoruz kampanyasıyla, desteklediğimiz tematik alanlar içerisinde yer alan hayvan haklarının gelişimine odaklandık. #SivilDüşün desteğiyle hayvan hakları alanında çalışmalar yürüten sivil toplum örgütleri ve aktivistler, ses getiren kampanyalarını bizimle paylaştı.

Uluslararası sözleşmelerle tanımlanan haklar, Türkiye’den ve Avrupa’dan iyi örnekler, konuyla ilgili yayınlar #BirlikteYaşıyoruz etiketiyle web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdaydı. Kampanya paylaşımlarına göz atmak için tıklayınız.

#HakÇetelesi

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin imzalandığı gün olan 4 Kasım ile 10 Aralık İnsan Hakları Günü arasında #HakÇetelesi etiketiyle hakların tarihine birlikte göz attık. Temel hakların gelişiminde yeni nesil hak alanlarına, sivil toplumun hak temelli yaklaşımla ilgili görüşlerini aldık.

Uluslararası bildirge ve sözleşmelerle tanımlanan temel haklar, hak temelli yaklaşım ve sivil toplum çalışmalarında sıkça kullanılan kavramlara yönelik temel bilgiler, örnekler, yayınlar ve istatistikleri bir arada görebileceğiniz #HakÇetelesi web sayfası için tıklayınız.

#BenceAktivizm

“Aktivizm” ne ifade ediyor, sizlere soruyor, tanımlarınızı paylaşıyoruz. Sosyal medya kanallarımızda, danışma toplantılarımızda, röportajlarımızda “Sizce aktivizm ne demek?” diye sorduk, siz de #BenceAktivizm diyerek cümlenin devamını getirdiniz.

Birisi “#BenceAktivizm değiştirmek, değiştirmek için eylemde bulunmak,” bir diğeri “#BenceAktivizm inandığın değerleri savunmak ve toplum yararına hak arama çabasıdır,” dedi. Aktivizm tanımını sizlerin katkısıyla zenginleştirmeye devam ediyoruz. Sivil toplumun aktivizmi nasıl tanımladığına göz atmak için tıklayınız.

#BarışıDüşle

2015 yılının sonbaharında barışı konuştuk, barışı tartıştık, barışı düşledik. Barışın ve yeniden inşasının bir kez daha önem kazandığı içinde bulunduğumuz dönemde; barış süreci, barış, demokrasi ve insan hakları konularını sivil toplum, akademi, basın ve sanat alanlarından farklı isimlerle tartıştık.

Dünyada barışı değerlendiren yazılarla beraber barışın habercilikle, kadınla, çocukla, sivil toplumla, katılımcı demokrasiyle ilişkisini ve barış gözlemciliğini sizlerden gelen yazılarla anlamaya çalıştık ve paylaşımlarınızı web sitemizde, sosyal medya kanallarımızda #BarışıDüşle etiketiyle paylaştık. #BarışıDüşle yazıları için tıklayınız.

#SözKüçüğün

2016 Nisan ayında çocuklar için değil çocuklarla birlikte düşünelim diyerek, #SözKüçüğün kampanyasını başlattık. Çocuğun yaşam hakkını, çocuk katılımını; çocuk koruma, sosyal yardım, adalet, sağlık ve eğitim alanında çalışan aktivistler ve sivil aktörlerin paylaştığı yazılarla tartıştık.

Çocuğun iyilik hali, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ulaşamadığı çocuklar, çocuk mahpuslara yönelik hak talepleri, okulların öğrenci katılımını ne kadar desteklediği, çocukların medyada ve medya aracılığıyla seslerini duyurabilmeleri tartıştığımız konulardan bazıları oldu. #SözKüçüğün yazıları için tıklayınız.

#KadınlarBirlikteGüçlü

2017 yılında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir hafta süresince, #KadınlarBirlikteGüçlü etiketiyle, kadın hakları alanındaki çalışmaları, yaklaşan etkinlikleri, kadın örgütleri ve aktivistlerin 8 Mart mesajlarını web sitesi ve sosyal medya hesaplarında paylaştık.

Kampanyada, toplumsal cinsiyet ve kadın hakları alanında destek sağlanan çalışmalara ve yayınlara, kadın örgütleri ve aktivistlerin 8 Mart mesajlarına, güncel 8 Mart etkinliklerine, kadın hareketine yön veren ve sivil alana katkısı olan tarihsel süreçlere, sanatta iz bırakan kadın kahramanlara yer verdik. Yazılar için tıklayınız.

#HomofobiKarşıtıGün

Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gün, tüm dünyada her yıl 17 Mayıs’ta kutlanıyor. #SivilDüşün olarak biz de bu yıl destek verdiğimiz LGBTİ+ aktivistlerinden bu özel gün kapsamında anılarını ve mesajlarını paylaşmalarını istedik. Devamı için tıklayınız.